
In Memoriam
Eenok Haamer
17.05.1935 - 27.02.2025
Ärasaatmine 8. märtsil kell 12.00 Mustvee kirikust ja
muldasängitamine Mustvee surnuaiale.
Pärast matusetalitust on kõik oodatud peielauda Mustvee Kultuurikeskusesse.
Perekond palub pärgade ja lillede asemel teha annetus Tartu Pastoraadi rajamise lõpuleviimise toetamiseks.
MTÜ Tartu Teoloogia Akadeemia
EE032200221015533383
Selgitus: Annetus Eenok Haameri mälestuseks
Makselink tartupastoraat.ee/anneta
3.–7. märtsini on võimalik Tartus Pastoraadis (Riia 22a) ja hiljem ka peiedel, kirjutada kaastundeavaldusi mälestusraamatusse, mis antakse üle Eenok Haameri perekonnale. Samuti saab teha elektroonilisi sissekandeid, mis lisatakse hiljem raamatusse.
27. veebruaril kutsus Jumal siit ajast igavikku Eesti vanima luteri kiriku vaimuliku ja MTÜ Tartu Teoloogia Akadeemia asutaja Eenok Haameri. Hoolimata kõrgest vanusest ei siirdunud ta kunagi emerituuri töötades vaimulikuna üle 61 aasta. Kõik need aastakümned oli ta Mustvee luteri koguduse õpetaja teenides lisaks veel Lohusuus ja Maarja-Magdaleenas ning teistes kogudustes. Eenok käis oma isa jälgedes ning vaimulikutööd jätkavad ka tema kolm poega....
Pärast 1949. aasta märtsiküüditamise eest põgenemist pidi Eenok ennast üle kuue aasta Lõuna-Eestis metsavennana varjama, elades enamuse sellest ajast punkris. Need rasked läbielamised tegid temast vankumatu jumalasõna kuulutaja ja Eesti rahva allesjäämise eest seisja.
1960. aastal alustas Eenok Haamer õpinguid EELK Usuteaduse Instituudis ning kaitses seal 1972. aastal magistrikraadi. Tööd kirjutades süvenes ta Eesti Kirjandusmuuseumi suurde varasalve ning magistritöö teemaks sai Eesti rahvatraditsioonis esineva Paastumaarjapäeva tähistamise usuline taust ja tähendus. See uurimus andis aluse ka tema edasisele käsitlusele eestlastest kui ristirahvast.
Eenok Haamer abiellus 1964. aastal Eha Kelemendiga ning sellest peale on nad koos kogudusetööd teinud. Kõik need aastad on Eha olnud organist, koorijuht ja ustav abiline kõiges.
Eesti taasiseseisvumise perioodil oli Eenok Haamer ühiskondlikult väga aktiivne, olles Eesti Muinsuskaitse Seltsi juhtgrupis (1987–1989), 80-ndate lõpul üks skautluse taaselustajaid ja hiljem ka peavanem, Eesti Haridusnõukogu juhatuses (1989–1991), Eesti Kongressi saadik (1990–1992), Jõgeva maakonna volikogus (1989–1992) ja Mustvee linna volikogus (1993–1999). Eenok oli seotud ka Eesti piirivalve ülesehitustööga. 1990–1993 oli ta EV Piirivalve Remniku õppekeskuse lektor ja kaplan. Pöördelistel aegadel oli Eenok EV Ülemnõukogu esimehe Arnold Rüütli nõunik usu, hariduse ja noorsoo küsimustes (1991–1992).
Eenok Haamer oli ka mitmetes akadeemilistes ametites. 1977. aastast alates EELK Usuteaduse Instituudi õppejõud ning 80-ndate lõpust kuni 1992. aastani samas koolis professor ja tegeliku usuteaduse kateedri juhataja ning prodekaan. Õpetamistööd tegi ka Mustvee Gümnaasiumis usu-, eetika- ja perekonnaõpetuse õpetajana (1988–2010).
1989. aasta kevadel asutas Eenok usuõpetajate kursuse, millest kasvas välja 1992. aasta sügiseks erakõrgkool Tartu Teoloogia Akadeemia. Kooli asutamist ja mitme aastakümne vältel selle juhtimist võib pidada tema elutööks. Sellele vundamendile on rajatud Tartus asuv kristlik keskus Pastoraat, mis jätkab Eenoki alustatud missiooni.
Alates 2003. aastast kuni surmani oli Eenok ka Eesti Evangeelse Vennastekoguduse peavanem.
Eenok Haamerile on antud EELK titulaarpraosti aunimetus (2005) ja EELK teenteristi II järk (2014) ning ta on valitud aasta vaimulikuks (2007).
Eenok Haamerile on annetatud järgmised riiklikud teenetemärgid: IV klassi Valgetähe orden (2002), EV Piirivalve teeneteristi III klass (1998), Piirivalve mälestusmedal 10 aastat taastatud piirivalvet II liik (2000), EV Kaitseväe eriteenete rist nr 018 (2004), Mustvee aukodanik (2005), Jõgevamaa vapimärk (2010), Eesti Kultuurkapitali Jõgevamaa ekspertgrupi elutööpreemia (2020).
Eenok Haamer tundis põhjalikult eesti rahvausundit ja uurides selle võrdlust kristlusega leidis palju ühisosi. Ta armastas kogu südamest oma maad ja rahvast. Eenoki hoiaku võtavad kokku järgmised tema enda sõnad: "Eesti rahvas peab alles jääma, aga see saab sündida siis, kui oleme valmis laskma meie Jumalal meid aidata. Meil tuleb teha kõik, et rahvas saaks vabaks alaväärsuskompleksist ja tunnetaks oma vastutust rahva vaimse säilimise eest."
Ennok Haamerit jäävad leinama abikaasa, neli last ja nende pered, lapselapsed ning lapselapselapsed.
Oh Jumal, uuri mind
ja tunne ära mu süda!
Katsu mind läbi
ja tunne ära mu mõtted!
Vaata, kas ma olen valuteel
ja juhata mind igavesele teele!
Psalm 139, 23-24
2. detsembril 2019 õnnistati kristlik keskus nimetusega Pastoraat, mis asub Tartus Riia 22a esimesel korrusel 450 ruutmeetril.
Keskus majutab mitmeid kristlikke organisatsioone ja ettevõtmisi ning on viljakaks kasvulavaks uutele ideedele ja algatustele.
Kogu ettevõtmise eestvedaja ja ruumide omanik on MTÜ Tartu Teoloogia Akadeemia.
Pastoraadi sisekujunduse on teinud Pille Lausmäe Sisearhitektuuri Büroo.
Pastoraadi rajamist on rahastatud annetustest ning annetuste kogumine jätkub, et võetud laen ära maksta. Seega on kõigil võimalik osaleda selle omanäolise keskkonna saamisloos ja jäädvustada oma nimi Pastoraadi seinal.
PASTORAAT?
Läbi sajandite on pastoraat olnud esmaselt kirikuõpetaja eluase, kuid samas ka kohaliku kogukonna vaimu- ja kultuurielu keskus. Pastoraadist on inimesed saanud abi oma hingehädadele ning õppinud tundma Kristuse õpetust järgivat eluviisi. Samuti on see olnud misjonitöö tugipunkt ja uute vaimulike kasvulava. Neid funktsioone täidab omal moel ka Pastoraat ning seetõttu ka selline nimi.
HUBANE ÕPPE- JA KOOLITUSKESKKOND
Pastoraadi ruumid on hubased ja varustatud kaasaegse tehnikaga. Ruume saab rentida koolituste, konverentside ja muude tegevuste läbiviimiseks.
HINGEHOIUKESKUS
Pastoraadis tegutseb hingehoiukeskuse, mis on igapäevaselt avatud abivajajatele ning koordineeritakse hingehoiutööd üle Eesti. Samuti pakutakse töötavatele hingehoidjatele supervisiooni ning erialaseid koolitusi.
PASTORAADI PIIBLIKOOL
Pastoraadi piiblikooli eesmärk on anda õppijale ülevaade Piibli põhisisust, kesksetest sündmustest ja tegelastest ning peamistest õpetustest.
Piiblikool on mõeldud täiskasvanutele. Programm arvestab nii algaja kui ka edasijõudnuga ega nõua akadeemilisi eelteadmisi. Piiblikooli on oodatud nii mittekristlased kui ka kristlased kõikidest konfessioonidest.
MTÜ TARTU TEOLOOGIA AKADEEMIA
MTÜ Tartu Teoloogia Akadeemia on loodud 15.09.1999.
Peamiseks eesmärgiks on olnud erakõrgkool Tartu Teoloogia Akadeemia tegevuse rahastamine, kuid põhikirjalised eesmärgid on tunduvalt mitmekesisemad.
EELK USUTEADUSE INSTITUUDI TARTU TEOLOOGIA AKADEEMIA
Erakõrgkool Tartu Teoloogia Akadeemia (TTA) on asutatud 16. septembril 1992 ning õppetöö algas 1. veebruaril 1993. 20 aastat tegutses TTA iseseisva teoloogilise kõrgkoolina. 1. juulil 2013 liitus rakenduskõrgkool Tartu Teoloogia Akadeemia EELK Usuteaduse Instituudiga ning jätkas liitunud õppeasutuses tegevust eraldi struktuuriüksusena, mille peamine ülesanne on kvaliteetse hingehoiu-alase õppetöö korraldamine.
PERERAADIO
Pereraadio alustas tegevust 1995. aastal Tartus. Aastate jooksul on loodud stuudiod kuude linna ning raadio on kuuldav üle Eestimaa. Tartu stuudio asub Pastoraadis.
Loe edasi...
KABEL
Tänu sisearhitekt Pille Lausmäe visioonile moodustab kabel vaikse ja eraldiseisva koha, kuhu on võimalik eralduda nägemata ja kuulmata kõike muud, mis Pastoraadis toimub. Kabelis toimuvad palvused igal esmaspäeval kl 12.30.